Vremenski period: 1. juni – 30. novembar 2023. godine
O PROJEKTU:
Osnovni cilj projekta je istražiti da li su odluke AVNOJ-a 1943. utemeljile državu koja je imala evropsku perspektivu. Naime, Jugoslavija je izrasla u vrijeme kada se gradio širi antifašistički front u svijetu, čiji je Jugoslavija bila važan dio. Također ćemo tragati za odgovorom zbog čega je evropska perspektiva Jugoslavije srušena početkom 1990-ih godina. Clj nam je također ojačati narative usmjerene protiv historijskog revizionizma koji je prisutan u političkom, al u stručmm diskursu kada je u pitanju jugoslavenska povijest.
Projekat će se sastoji iz tri dijela:
Prvi dio će biti posvećen istraživanjima o različitim interpretacijama zasjedanja AVNOJ-a i velikih bitaka (Bitka na Neretvi) 1943. u socijalističkim i postsocijalističkim udžbenicima u Jugoslaviji i zemljama nastalim nakon raspada Jugslavije
U ovom dijelu projetka će sudjelovati studenti (doktoranati), koji će pod mentorstvom svojih profesora do juna napisati prve verzije eseja, o kojima će se voditi diskusija, te u kasnijoj fazi (tokom ljeta), studenti će raditi defintivne verzije. Ovi eseji će biti objavljeni u elektronskom obliku na portalima, te štampati u posebnom broju časopisa Historia Moderna.
Drugi dio projekta će se sastojati od istraživanja interpretacije AVNOJ-a i stvaranja Jugoslavije u savremenim historiografijama i javnom mnjenju u zemljama nastalim nakon raspada Jugosavije. U ovom dijelu će istraživači iz zamalja nastalih nakon raspada Jugoslavije iz savremenih perspektiva predstaviti poglede na AVNOJ, funkcioniranje socijalističke Jugoslavije i konačno njen krvavi raspad tokom 1990-ih godina..
Treći dio projekta će biti javna promocija. Taj dio će imati dva dijala: prvi će biti u okviru History festa u junu 2023. kroz doktorsku radionicu i panel diskusiju u Konjicu (objekat D-0 ili Titov bunker), a drugi će biti u Jajcu u novembru 2023. gdje će biti predstavljeni rezultati objavljeni u posbenom broju časopisa Historia Moderna, kojeg objavljuje Udruženje za modernu historiju.
SARADNICI NA PROJEKTU:
Husnija Kamberović, predsjednik UMHIS-a i voditelj istraživačkog tima, Sarajevo
Adnan Prekić, član istraživačkog projekta, Podgorica
Vera Katz, članica UMHIS-a, član istraživačkog projekta, Sarajevo
Petar Todorov, član istraživačkog projekta, Skopje
Ivo Goldstein, član istraživačkog projekta, Zagreb
Božo Repe i Peter Mikša, članovi istraživačkog projekta, Ljubljana
Milivoj Bešlin, član istraživačkog projekta, Novi Sad
STUDENTI (DOKTORANTI) SUDIONICI RADIONICE:
CRNA GORA:
Jovo Muhadinović
Vukadin Nišavić
Amel Durutlić
Filip Kuzman
SLOVENIJA:
Anton Arko
SRBIJA:
Pavle Antonijević
Đorđe Lalić
Luka Savčić
Dragan Popović
BIH:
Dino Dupanović
Dino Šakanović
HRVATSKA:
Marino Badurina
Marina Alia Jurišić